Palmy sú exotické rastliny, niektoré z nich rastú v prostredí, kde horúčavy striedajú aj obdobia chladu s častým mrazom. Hranica mrazuodolnosti niektorých druhov sa približuje k hodnotám blízko -25°C. Aj v týchto teplotách palmy dokážu prežiť.
Práve skutočnosť, že palmy sú schopné prežiť zimu na Slovensku sa stali dekoráciou mnohých záhrad. Krásne sa vynímajú pri záhradných bazénoch, kde sa môžete cítiť po celý rok akoby ste boli na exotickej dovolenke.
Palmy potrebujú mať vhodné miesto, kde budú chránené pred silným, chladným vetrom
a taktiež vhodné svetelné podmienky, kludne i priame slnko.
Technologický postup výsadby a starostlivosti o „Mrazuvzdorné palmy“
Výsadba
Palmy sú dodávané v prepravných kontajneroch – kvetináčoch a ich výsadba je možná od marca do konca októbra do nezamrznutej pôdy. Keďže presádzanie predstavuje pre palmu určitý „šok“, preto je vhodné upozorniť na niekoľko zásad, z nich najdôležitejšia je vybrať palmu z prepravného kontajnera tak, aby celý blok zeminy i koreňov palmy zostal neporušený. K uľahčeniu tohto kroku môžete prepravný kontajner po bokoch narezať.
Je potrebné si vyhĺbiť jamu, zhruba o 10 cm väčšiu z každej strany obvodu prepravného kontajnera a do hĺbky o 20 – 30 cm hlbšiu.
Na dno jamy vysypeme kamenivo strednej frakcie zhruba do výšky 15 cm ( tvorí drenáž ).
Na vnútorný obvod jamy pripevníme zhora 1 – 2 cm pod výškou okolitého terénu tubexový pás pre ochranu koreňov proti premrznutiu.
Rozdiel medzi hĺbkou jamy s drenážou a výškou koreňového balu palmy vysypeme substrátom pre palmy, či hlinito-piesčitým substrátom ( dva diely hliny a jeden diel hrubého piesku, pri ílovej pôde 1:1 )
Vložíme koreňový bal palmy do jamy, tak aby kmeň palmy spočíval v úrovni okolitého terénu.
Jamu zasypeme substrátom pre palmy, či hlinito-piesčitým substrátom ( dva diely hliny a jeden diel hrubého piesku, pri ílovej pôde 1:1 )
Okolie kmeňa palmy môžeme ozdobiť kameňmi, či iným dekoračným materiálom, v žiadnom prípade však mulčovacou kôrou.
Okamžite po presadení palmu dobre zalejeme. Keď sa palma v zemi usadí, môžeme ju rozviazať.
Prvý mesiac po presadení palmu zalievame raz denne s množstvom asi 5 – 10 l vody ( do hĺbky až ku koreňom). Potom postačuje palmu zalievať primerane ( zálievka, alebo dážď ). Palmu zalievame vždy skoro ráno alebo večer, aby listy nezačali žltnúť. Pred zimou sa zálievka obmedzuje a v zime sa zalieva minimálne, ak je suchá zima a ak nemrzne. Listy palmy sa strihajú na jar v žiadnom prípade pred zimou. Listy odrezávame tak, aby po každom z nich na kmeni zostala 6-7 cm dlhá stonka. Listy, ktoré sa poškodia pri presádzaní neodstraňujte, ale počkajte až sa palma aklimatizuje a začne tvoriť nove listy. Ročný prírastok listov je zhruba 10 až 15 kusov.
Hnojenie
Palma sa vyznačuje veľkým prírastkom zelenej hmoty (listov), preto jej je potrebné dodávať potrebné živiny.
Prvý mesiac po zasadení, každý týždeň prihnojujeme palmu hnojivom Kristalon – trávnik, podľa návodu. Po prvom mesiaci, začneme prihnojovať palmu a to cez celé vegetačné obdobie hnojivom Kristalon – štart, podľa návodu. Pred zimou od polovice októbra do zazimovania palmy, použijeme hnojivo Kristalon – jeseň, podľa návodu. Po zime na jar ostriháme zožltnuté listy a mesiac hnojíme znovu hnojivom Kristalon – trávnik a po mesiaci zase prejdeme na Kristalon – štart. V prípade, že máme palmu v miestnosti, raz za mesiac treba urobiť postrek listov. Môžeme k tomuto použiť roztok Kristalonu – štart, alebo použiť sprej Lesk na listy.
Pokiaľ sa palma ohýba, môžete ju vyrovnať tak, že stranu na ktorú sa palma ohýba, otočíte smerom k SEVERU, a stranu, od ktorej sa odvracia, necháte na JUH.
Pri zabezpečení suchších podmienok pred a počas zimného obdobia prežíva nechránená rastlina bez poškodenia mrazy -13°C až -15°C. Vo svojej domovine je krátkodobo vystavovaná teplotám až -21°C,bez toho aby bola viditeľne poškodená. V nezateplenom kvetináči znáša palma teploty do – 5°C.
Pokiaľ listy v zime omrznú a nie je poškodená stonka rastliny, na jar uschnuté listy ostriháme, palmu dostatočne zalievame a tá skoro bohato vyraší novými listami. V prípade, že je zloženie pôdy vo vašej záhrade výrazne iné v akom bola doteraz pestovaná, je veľmi pravdepodobne, že po prvej zime väčšina listov uschne a palma celú korunu vymení. Palmu v tomto prípade dostatočne zalievajte a k rýchlemu rastu nových listov, môžete prihnojovať Kristalonom – trávnik.
Proti poškodeniu mrazom je potrebné jednak chrániť rastlinu proti snehu tak, aby nedošlo ku zmrznutiu vody vo vrcholu stonku (srdci) rastliny a zároveň krytom okolitej pôdy proti premrznutiu . Vzhľadom k tomu, že teploty u nás môžu klesnúť pod úroveň limitu mrazuvzdornosti rastliny, doporučujeme na zimu rastlinu zazimovať podľa návodu, o ktorom pojednáva ďalšia stať. Palmu môžeme presádzať až po piatich rokoch od zasadenia a vždy iba raz za päť rokov. Palmu je potrebné zabezpečiť tak, aby domáce zvieratá ( psy, mačky a iné ) neznehodnocovali trusom a močom pôdu v tesnom okolí palmy, prípadne kmeň palmy.
Materiál potrebný na zazimovanie :
lepiaca kobercová páska
netkaná textília
rákosové rohože
hobliny, čečina, slama, seno či suché lístie ku koreňom
Postup :
najprv skontrolujte, či k vašej palme nie je zavedená trubka na zálievku, ak áno, vytiahnite ju a otvor zasypte hlinou
zviažte lepiacou páskou listy palmy nad najnovším nerozvitým listom tak, aby sa sneh nedostal do stredu palmy, potom omotajte netkanou textíliou zviazané listy a kmeň až k zemi a prichyťte páskou
kmeň od spodku až po miesto zviazaných listov obalíme rákosovou rohožou, tak aby každá ďalšia vrstva presahovala tú predchádzajúcu o zhruba 5cm. Jednotlivé pásy z sebe zlepíme lepiacou páskou. Z hora rákosovú rohož zviažeme drôtom, respektíve pri väčšej korune vyrobíme rákosovú „ čapicu “,aby sa zabránilo napadaniu snehu dovnútra.
nakoniec ešte zakryjeme korene. Najvhodnejším materiálom sú hobliny, prikryté čečinou, ale môžete použiť aj slamu, seno či opadnuté lístie. Materiál môžeme umiestniť do vreciek, aby nedošlo k znečisteniu v okolí palmy.
Pestovanie Bambusov
Bambusy na vhodnom stanovisku vyžadujú minimálnu starostlivosť a pretože rýchlo rastú, môžu už za niekoľko rokov vytvoriť nádherné porasty. Bambus svojou krásou sa hodí do každej záhrady či ako živý plot alebo pri jazierko a svojou nenáročnosťou a celkovým vzhľadom sa stáva ozdobou v záhrade.
Umiestnenie a pôda
Ideálnym stanoviskom je poloha s dostatkom vlahy a svetla, chránená pred severnými a východnými vetrami. Výsadbu je možné po celé vegetačné obdobie. Na pôdu nie sú bambusy náročné ale rastú lepšie v ľahšej pôde zmiešanej so substrátom alebo kompostom.
Zálievka
V období intenzívneho rastu bambusy vyžadujú stály prísun vlahy. Zvlášť v prvých dvoch rokoch po výsadbe je treba zaistiť dostatočnú závlahu v období sucha, pokiaľ rastliny dôkladne nezakorenia. Nedostatok vlahy spôsobuje bambusu stáčanie listov, staršie rastliny znášajú kratšie obdobia sucha bez väčších problémov.
Hnojenie
Ako väčšina tráv majú bambusy vysokú spotrebu živín, predovšetkým dusíku. Hnojíme 4x ročne marec, máj, júl, september, uprednostňujeme organické hnojivá, ako rozložený konský , či kravský hnoj, ale môžeme použiť i priemyslové hnojivá s vyšším obsahom dusíka, napr.: cererit a pod. Dôležitým prvkom je kremík, ktorý sa ukladá v steblách a listoch, vo väčšine pôd je ho dostatok. Na konci leta môžeme prihnojiť draselným hnojivom.
Koreňové zábrany
Bambusy majú sklon časom prerastať koreňmi a výhonkami väčšie plochy, čo je hlavne pri malých záhradkách nežiaduce. Pomáhame si inštalovaním koreňových zábran. Môžeme použiť betónové obrubníky alebo 1 mm silnú fóliu z HDPE o šírke 65 cm spojená pevnými skrutkami s vysokou životnosťou. Ďalšie pestovanie takto zaistených rastlín je prakticky bez údržby.
Zimovanie
Odolné druhy nepotrebujú žiadnu ochranu je však lepšie pred zimou pokryť okolie stebiel
suchým lístím.
Pestovanie stromovývh júk a agáv v exteriéri
Umiestnenie a pôda
Juky a agáve vysádzame pokiaľ možno na južnú stranu, na slnečné a chránené miesto pred severným vetrom. Agáve je najlepšie vysádzať do mierneho svahu. Najvhodnejšia doba pre výsadbu vonku je od apríla do augusta. Neskoršia výsadba môže spôsobiť nedostatočné zakorenenie a znížiť mrazuodolnosť rastliny.
Výsadba
Pri výsadbe je potrebné vyhĺbiť jamu, tak aby priemer bol aspoň 60 cm a hĺbka 70 cm.
Na dne vytvoríme drenáž z 5 – 10 cm drenážneho kameňa. Jamu vyplníme zmesou záhradného substrátu, žltého kopaného piesku, zeminou, zmiešané v pomere 1:1:1.
Boky jamy môžeme obložiť 2 cm vrstvou polystyrénu do hĺbky cca 30 cm. Dobre priepustná pôda a sucho v okolí rastliny v období mrazu je pre dobré prezimovanie prvoradé.
Pri výsadbe dbajme nato, aby zasadená rastlina bola niekoľko cm nad terénom, pretože pôda časom po výsadbe v okolí rastliny sadne a môže sa vytvoriť prehĺbenie, kde by sa mohla zrážať voda z okolia, čo je v zimnou období nežiadúce.
Zálievka
Vzhľadom nato, že sa jedná o rastliny z polo púštnych a púštnych oblastí v priebehu vegetačného obdobia nevyžadujú zvláštnu starostlivosť. V horúcich letných mesiacoch môžeme občasne rastliny zalievať, nie však prelievať, cca 1x za 7 dní.
Hnojenie
Juky a agáve rastú v pôde, ktorá je chudobná na živiny. Primerané hnojenie prospieva ich rastu a je zásadným faktorom pre dobré prezimovanie. Zásadné prvky, ktoré ovplyvňujú prezimovanie sú horčík a železo, ktoré sa v bežných hnojivách nevyskytujú, preto odporúčame použiť pomaly rozpustné hnojivá, napr.: Osmocote alebo Plantacote 6M.
Zimovanie
Pred silnými mrazmi a snehom je potrebné chrániť rastliny, tak, že ich zazimujeme.
Na zazimovanie použijeme priesvitnú fóliu a 2-3 vrstvy netkanej textílie.
Nakoniec okolie koreňov môžeme prikryť slamou alebo suchým lístím.